۱۴۰۲ يکشنبه ۹ مهر
درباره ما

دانشکده پرستاری و بهداشت خوی در سال 1371 به عنوان یک واحد اقماری تحت نظر دانشگاه علوم پزشکی ارومیه تاسیس گردید و با پذیریش دانشجو در مقطع کارشناسی رشته پرستاری و کاردانی بهداشت محیط فعالیت های رسمی خود را آغاز نمود و در سال 1389 مجوز دانشکده پرستاری خوی صادر گردید . کتابخانه دانشکده علوم پزشکی خوی همزمان با تاسیس دانشکده پرستاری و بهداشت در سال 1371 در فضای تقریبی 75 متر دایر شده است .

با اخذ مجوز دانشکده علوم پزشکی در سال 1396 و پذیرش دانشجو در رشته های اتاق عمل و فوریت های پزشکی و بهداشت عمومی و افزایش پذیرش دانشجو این دانشکده شروع به ساخت ساختمان آموزشی و کتابخانه در محل جدید نموده است.

در سال 1401 در رشته پزشکی به تعداد 22 نفر دانشجو پذیرش شده که از نیمه دوم بهمن 1401 مشغول به تحصیل می باشند. همچنین بر اساس مکاتبات دریافتی پذیرش دانشجوی تحصیلات تکمیلی در رشته پرستاری داخلی- جراحی و کارشناسی پیوسته فوریت های پزشکی از نیمسال اول 1402 صورت خواهد گرفت.

در حال حاضر در این دانشکده بیش از 500 دانشجو در رشته های پزشکی، کارشناسی پرستاری، کارشناسی مهندسی بهداشت محیط، کارشناسی بهداشت عمومی، کارشناسی ناپیوسته مامایی، کارشناسی اتاق عمل، کاردانی فوریت های پزشکی تحصیل می کنند که خدمات کتابخانه ای را بصورت چاپی و الکترونیکی دریافت می نمایند.

کتابخانه دانشکده علوم پزشکی خوی در سال 1399اقدام به خرید نرم افزار مدیریت کتابخانه آذرسا (پارس آذرخش) نموده است که از مجموع 6012 جلد کتاب موجود، اطلاعات اطلاعات کتابشناختی 3754 جلد کتاب وارد نرم افزار شده است. کتابخانه مرکزی دانشکده علوم پزشکی خوی دارای بخش های جستجوی منابع، امانت کتاب، مخزن کتاب و سالن مطالعه (در محل دانشکده، مراکز آموزشی درمانی و خوابگاه های دانشجویی) می باشد.

در این دانشکده سالن آموزش منابع الکترونیک فعال دارای 33 سیستم کامپیوتری برای برگزاری کارگاه های آموزشی دایر می باشد.

سیستم کتابخانه به منظور تحقق فلسفه استفاده حداکثری از منابع، تشویق و افزایش انگیزه کتابخوانی، بصورت قفسه باز اداره می شود به اینصورت که دانشجویان و مراجعین علاوه بر راهنمایی و مشاوره از کتابداران با استفاده از سیستم جستجوی موجود در داخل کتابخانه (station جستجوی برخط) و مراجعه مستقیم به مخزن می توانند منابع مورد نظر خود را انتخاب نمایند. جهت دسترسی اعضاء هیات علمی و دانشجویان پایگاه های اطلاعاتی رایگان و پایگاه های Web of Science و Up to Date در وبسایت کتابخانه مرکزی به آدرسcentlib.khoyums.ac.ir  فعال می باشد.

در محل ورودی کتابخانه جهت اطلاع رسانی و راهنمایی دانشجویان دو تابلو اعلانات و دو مجموعه بروشور چاپی وجود دارد. همچنین دستورالعمل ایمنی در کتابخانه ها در محل ورودی کتابخانه بصورت بنر تعبیه شده است.

در وبسایت کتابخانه مرکزی دانشکده وجود مرجع مجازی یا خدمات مرجع دیجیتالی از طریق بخش فعال از کتابدار بپرس و پست الکترونیک فعال می باشد. کتب دیجیتالی شده توسط کتابخانه در نرم افزار کتابخانه موجود است.

رده بندی کتب و منابع بر اساس رده بندی کتابخانه ملی پزشکی امریکا NLM می باشد. کتابخانه دارای 28 قفسه موضوعی در زمینه های تخصصی و منابع لاتین، کتب عمومی، کتب ادبی و تاریخی، مجموعه سوال و . . . می باشد.

 

در سال 1401 تعداد 110 عنوان کتب چاپی فارسی و لاتین (شامل 336 نسخه کتب فارسی و لاتین چاپی) و 30 نسخه کتاب الکترونیکی برای مجموعه خریداری شده است.

تعداد نیروی انسانی کتابخانه 2 نفر کارشناس ارشد کتابداری و اطلاع رسانی و 1 نفر غیر کتابدار می باشد.

کتابخانه مرکزی دانشکده علوم پزشکی خوی دارای دو زیر مجموعه در مراکز درمانی می باشد که توضیحات مربوط به آن ها به شرح ذیل است:

1) کتابخانه مرکز آموزشی و درمانی آیت الله خویی (ره) به متراژ 110  متر مربع و تعداد نسخه 1785کتب چاپی فارسی و لاتین و 1 نفر نیروی کتابدار کارشناس ارشد کتابداری و اطلاع رسانی می باشد که در ساعات اداری اقدام به ارائه خدمات مرتبط و همچنین مشاروه های ضروری می نمایند و در ساعات اداری نیز از بستر فضای مجازی (ایتا) پاسخگوی سوالات مراجعین می باشند. این مرکز همچنین مجهز به سالن مطالعه فعال با ظرفیت 80 نفر است. سیستم های کامپیوتری این مرکز نیز به پایگاه های اطلاعاتی رایگان و پایگاه های Web of Science و Up to Date در وبسایت کتابخانه مرکزی به آدرسcentlib.khoyums.ac.ir  دسترسی دارد.

2) کتابخانه مرکز آموزشی و درمانی امام خمینی (ره) به متراژ 100 متر مربع و تعداد 945 نسخه کتب چاپی فارسی و لاتین و 1 نفر نیروی کتابدار کارشناس ارشد کتابداری و اطلاع رسانی می باشد که در ساعات اداری اقدام به ارائه خدمات مرتبط و همچنین مشاروه های ضروری می نمایند و در ساعات اداری نیز از بستر فضای مجازی (ایتا) پاسخگوی سوالات مراجعین می باشند. ظرفیت سالن مطالعه این مرکز 20 نفر بوده و همچنین سایت کامپیوتری مجهز به 3 سیستم فعال (با امکان جستجوی برخط) دارد. سیستم های کامپیوتری این مرکز نیز به پایگاه های اطلاعاتی رایگان و پایگاه های Web of Science و Up to Date در وبسایت کتابخانه مرکزی به آدرسcentlib.khoyums.ac.ir  دسترسی دارد.

 

 

تاریخ به روز رسانی:
1402/06/07
تعداد بازدید:
210
Powered by DorsaPortal